Taśmy uszczelniające – gdzie znajdują zastosowanie?

Taśmy uszczelniające to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów dostępnych obecnie na rynku. Znajdują one zastosowanie przy różnego rodzaju pracach konserwacyjnych i wykończeniowych – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach przemysłowych. Producenci oferują zróżnicowany asortyment w tym obszarze. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do wykonywanych prac.

Taśmy uszczelniające – główne zalety

Główna właściwość charakteryzująca taśmy uszczelniające to przede wszystkim ich ogromna wytrzymałość. Są one bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, czy szkodliwe warunki zewnętrzne. Doskonale sprawdzają się podczas ekspozycji na promieniowanie UV, zmienne temperatury czy deszcz. Oprócz tego wyróżnia je bardzo dobra przyczepność w niemal każdych warunkach.

Jakie taśmy uszczelniające dostępne są na rynku?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm, które mają różne przeznaczenie. Jest to uzależnione przede wszystkim od ich właściwości. Najczęściej można spotkać się z następującą klasyfikacją. Są to taśmy:

  • dekarskie – stosowane przede wszystkim w czynnościach na dachach, charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć, niskie i wysokie temperatury,
  • przeznaczone do komina – wykorzystywane do uszczelnienia kominów, odporne na bardzo wysokie temperatury oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia,
  • do okien – dzięki którym możliwe jest zabezpieczenie wnętrza pomieszczenia przed zewnętrznymi warunkami,
  • do pieców – podobnie, jak w przypadku produktów przeznaczonych do komina odporne na bardzo wysokie temperatury – żaroodporne.

Wykorzystanie taśm uszczelniających w budynkach

Warto zauważyć, że oprócz wyżej wymienionej klasyfikacji, taśmy uszczelniające mogą być stosowane również do innych czynności, które wykonywane są podczas prac wykończeniowych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • uszczelnianie połączeń w instalacjach sanitarnych,
  • naprawę powierzchni, na których wystąpiło zjawisko korozji,
  • zapobieganie rozszczelnieniu systemu kanalizacyjnego.

Zastosowanie taśm uszczelniających w pracach ogrodowych

Taśmy uszczelniające coraz częściej wykorzystywane są w różnego rodzaju pracach ogrodowych. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie wstępnej konserwacji budynków gospodarczych. W tym przypadku taśma doskonale sprawdzi się także na działce. 

Co więcej, produkt może zostać zastosowany w przypadku pęknięcia rynny. Zwłaszcza zimą może zdarzyć się, że zamarznięta woda doprowadzi do uszkodzenia. W tym czasie wymiana elementu na nowy nie zawsze jest możliwe. Tymczasowym rozwiązaniem może być uszczelnienie za pomocą taśmy. 

Ponadto taśmy uszczelniające stanowią także doskonałe zabezpieczenie wszystkich kabli i przewodów, które znajdują się na zewnątrz budynków. Ich zastosowanie zapobiega uszkodzeniom, które mogłyby być bardzo niebezpieczne. 

Produkt używany jest zarówno przez majsterkowiczów, jak i przez profesjonalistów. Jeżeli planujesz jakiekolwiek prace związane z budową, czy remontem powinieneś zastanowić nad jego zakupem.