Jak wygląda wymiana uszczelki w kranie?

Poprawnie działający kran to podstawa takich pomieszczeń jak kuchnia, czy łazienka. Bez niego pobór wody nie jest możliwy. Może zdarzyć się jednak sytuacja, w której kran zacznie przeciekać. Zazwyczaj wystarcza wówczas wymiana uszczelki. Jak poradzić sobie z tym zadaniem?

Materiały stosowane do uszczelek

Podstawowym elementem każdej baterii – kuchennej, jak i łazienkowej jest pierścień uszczelniający, dzięki któremu kran działa poprawnie. Należy jednak wybrać odpowiedni materiał, z którego będzie wykonany. Najczęściej instalacje wodne wykorzystują dwa materiały: guma i silikon. Uszczelka ma stały kontakt z wodą – dlatego musi być odporna na wilgoć. Poza tym powinna być wytrzymała. To sprawia, że nie ma ryzyka jej pęknięcia, czy odkształcenia. Wybór materiału jest bardzo ważny także ze względu na zmienność temperatur cieczy.

Jakie akcesoria są niezbędne do wymiany uszczelki kranowej?

Wymiana uszczelki standardowej baterii kranowej nie jest skomplikowanym procesem i może poradzić sobie z tym zadaniem każdy. Konieczne jest natomiast posiadanie niezbędnych akcesoriów. 

To, czego potrzebujesz:

  • śrubokręt,
  • klucz francuski,
  • odpowiednie uszczelki.

Koszt wymiany uszczelki w kranie

W przypadku, kiedy sam decydujesz się na wymianę uszczelki w kranie – koszt jest niewielki. Wynosi zaledwie tyle, co zakup uszkodzonego elementu. Pamiętaj jednak, aby dopasować uszczelkę do swojego kranu – liczy się jej rozmiar oraz grubość. Jeżeli chcesz uniknąć pomyłek – wymontuj najpierw stary, uszkodzony element. Wówczas będziesz dokładnie wiedział, czego potrzebujesz.

Koszt wymiany uszczelki przez specjalistę może różnić się w zależności od fachowca. Jest on jednak kilkadziesiąt razy większy niż w pierwszym opisanym przypadku.

Jak wymienić uszczelkę w kranie – instruktaż

Zazwyczaj awarie tego typu dotyczą uszczelki, która znajduje się na głowicy baterii. Naprawa w tym przypadku jest bardzo prosta i można przeprowadzić ją w następujących krokach:

  1. Zdejmij zaślepkę z zaworu regulującego (kolor czerwony lub niebieski). W tym celu wykorzystaj śrubokręt.
  2. Zdemontuj kurek baterii.
  3. Wykręć zawór z gniazda. Użyj do tego klucza francuskiego. 
  4. Wykręć śrubę mocującą.
  5. Usuń starą uszczelkę, załóż nową i wykonaj wszystkie wymienione czynności w odwrotnej kolejności.

Po wykonaniu montażu sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno

Przed rozpoczęciem prac związanych z wymianą uszczelki w kranie warto upewnić się, że w przewodach nie znajduje się woda. Najprostszym sposobem jest odcięcie jej dopływu, a następnie odkręcenie kranu i pozostawienie na kilka minut. W ten sposób zostanie usunięta cała ciecz, co umożliwi prace hydrauliczne. 

Przy okazji wymiany uszczelki w kranie może przeczyścić cały mechanizm. Dzięki temu unikniesz ewentualnych awarii, pozbędziesz się ewentualnego kamienia powstałego w wyniku eksploatacji i stałego kontaktu z wodą. To sprawi, że kran będzie działał zdecydowanie lepiej. Takie czyszczenie wskazane jest do przeprowadzenia co pewien czas, nawet jeżeli z uszczelkami jest wszystko w porządku.