Złączki PE – charakterystyka i zastosowanie

Podstawą prawidłowego działania każdej instalacji wodnej jest odpowiednie podłączenie urządzeń sanitarnych z pozostałymi elementami systemu. Powinno być ono wykonane z rur i kształtek. W tym celu możliwe jest wykorzystanie elementów polietylenowych wysokiej jakości. Te są bardzo uniwersalne, dlatego stosuje się je zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Czym charakteryzują się złączki PE i jakie rodzaje produktów dostępne są na rynku?

Charakterystyka złączek polietylenowych

Złączki PE są produktami wykonanymi z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, jakim jest polietylen. Są one stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest połączenie ze sobą dwóch rur z tego samego materiału, co kształtki. Ponadto dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest stworzenie idealnie szczelnego połączenia. 

Złączki polietylenowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką wytrzymałością. Są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (pęknięcia, złamania), czynniki zewnętrzne, skrajne temperatury czy substancje chemiczne. Wyróżnia je także niewielka ścieralność. Co więcej, kształtki PE bez problemu stosuje się w instalacjach wodnych, gdzie wykorzystywana jest woda pitna – posiadają one specjalny atest PZH, który jest gwarancją tego, że są one bezpieczne dla użytkowników instalacji.

Jak zbudowana jest złączka PE?

Szczelne połączenie przewodów instalacyjnych jest możliwe do stworzenia dzięki budowie kształtki polietylenowych. Złączka składa się z:

  • korpusu,
  • nakrętki,
  • pierścieni zaciskowych,
  • pierścienia uszczelniającego.

Złączki polietylenowe – jakie modele można wyróżnić?

Polietylen jest materiałem, który naturalnie występuje w białym kolorze. Jednak w procesie obróbki tworzywo sztuczne może być zabarwione także na inne kolory. W konkretnych rodzajach instalacji stosowane są różne typy złączek. W ich rozpoznawaniu pomocne mogą być, chociażby wspomniane wcześniej kolory.

Najpopularniejsze są kształtki w dwóch odcieniach – są to złączki niebieskie oraz czarne. Pierwsze z nich wykorzystywane są w instalacjach wodnych. Z kolei złączki czarne stosuje się w instalacjach kanalizacyjnych. 

Ponadto producenci proponują użytkownikom modele w zróżnicowanych kształtach oraz wielkościach. Oprócz standardowych typów złączek dostępne są także różnego rodzaju kolanka – dzięki nim możliwa jest zmiana kierunku rurociągu.

Montaż złączki PE

Łączenie złączek polietylenowych jest bardzo proste i szybkie. W większości przypadków nie stosuje się specjalistycznych narzędzi. W zależności od charakteru instalacji inaczej może przebiegać proces montażu. Istnieje kilka typów połączeń, które można wykorzystywać – na przykład:

  • zgrzewane,
  • kołnierzowe,
  • zaciskowe. 

Tylko w przypadku kształtek, które są zgrzewane, konieczne jest zastosowanie specjalistycznej zgrzewarki. Dlatego w tej sytuacji prace zazwyczaj wykonuje fachowiec.

Same instalacje wykonuje się z odpornego tworzywa, jakim jest polietylen. Wykorzystuje się je w przypadku wielu budynków. Co więcej, rury i kształtki z tego materiału są bardzo wytrzymałe. Nie ma ryzyka wystąpienia szkodliwych bakterii, czy grzyba. Rurociągi tego typu są bardzo wytrzymałe, a koszt ich wykonania nie należy do wysokich.